Jak leczyć trądzik – oto pytanie, jakie na pewno stawiało sobie większość osób i które dotyczy kolejnych pokoleń młodzieży oraz ludzi dorosłych. Bowiem chociaż z pozoru może wydawać się, że jest to dosyć błaha dolegliwość, okazuje się ona uciążliwa w leczeniu i przysparzająca mnóstwa cierpienia, powodowanego silnym dyskomfortem psychicznym.
Pierwszą i najważniejszą sprawą, którą należy sobie uświadomić walcząc z trądzikiem, jest fakt, iż trądzik koniecznie TRZEBA LECZYĆ. Pozostawiony bez odpowiedniego leczenia, zazwyczaj staje się prawdziwym koszmarem. To dolegliwość, która wymaga konsultacji u dermatologa i pomocy profesjonalisty – lekarza dermatologa.
Dzięki odpowiednio podjętemu leczeniu można uniknąć brzydkich i trwałych zmian skórnych, jak na przykład blizny, czy przebarwienia.

Domowe zabiegi
Dobrze, jeżeli konsultację z lekarzem uzupełnisz domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Należy jednak pamiętać, że poprzestanie wyłącznie na samodzielnie wykonywanych zabiegach domowych przy zaawansowanych zmianach skórnych, nie będzie wystarczająco skuteczne. Można zatem stosować je przede wszystkim przy łagodnej i niezaawansowanej postaci trądziku. Jeżeli stopień zaawansowania choroby jest znaczny, wtedy konieczna jest wizyta u dermatologa.

Jak leczyć?
Im cięższa postać trądziku, tym bardziej skomplikowane jest leczenie. Lekarz dermatolog przepisze odpowiednie leki, przede wszystkim preparaty posiadające w swym składzie izotretinoinę. To preparaty, które złuszczają martwy naskórek a także wpływają na regulację pracy gruczołów łojowych.
Podczas procesu leczenia, przede wszystkim nie należy zniechęcać się faktem, że w krótkim czasie nie widać efektów. To proces długotrwały, wymagający cierpliwości i systematyczności, jednak zdający egzamin, pod warunkiem że będziemy ściśle przestrzegać zasad leczenia. 
Istnieją dwa podstawowe sposoby leczenia trądziku:
– miejscowe – przy niedużych i łagodnych i średnich zmianach. Wówczas stosowane są kremy, maści, żele i różnego typu preparaty do użytku zewnętrznego – nakładane bezpośrednio na wypryski. 
– leczenie ogólne – poprzez preparaty doustne. To leczenie, które stosuje się w przypadku zaawansowanych zmian trądzikowych.

Dobrym rozwiązaniem jest, by oprócz leczenia typowo dermatologicznego postawić też na różnorodne profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Wysoce skuteczny jest na przykład peeling medyczny, mikrodermabrazja, a także – jeżeli jest taka konieczność – redukcja blizn przy pomocy laserów.
Podczas leczenia trądziku, należy pamiętać iż absolutnie nie wolno wyciskać, czy też gnieść zmian trądzikowych. Skutkiem tego rodzaju praktyk będą wyłączne szpecące blizny i pogłębienie zmian a także rozszerzenie stanu zapalnego skóry. 
W pielęgnacji dobrze sprawdzają się łagodne preparaty apteczne, dodatkowo twarz należy myć delikatnymi, antybakteryjnymi żelami i piankami, które nie będą dodatkowo podrażniać. Umytą twarz powinno się też przetrzeć tonikiem bezalkoholowym, zaś na koniec nałożyć na twarz delikatny krem nawilżający. Dobre rezultaty daje ponadto stosowanie maseczek i peelingów oczyszczających na skórę twarzy, jednak nie częściej niż raz, lub dwa w tygodniu.