11 cze Brak komentarzy admin Charge ,

Depresja stała się najczęstszą chorobą na całym świecie. Odpowiednia farmakoterapia, zalecona przez lekarza psychiatrę zazwyczaj bywa bardzo skuteczna. Środki antydepresyjne stopniowo zwalczają chorobę i sprawiają, że chory w powolnym tempie wraca do zdrowia. Farmakoterapia jest najczęstszą, którą zaleca psychiatra.

Przede wszystkim antydepresanty nie uzależniają. Dobrze dobrany lek nie wtrąca pacjenta w otumanienie. Odpowiednia dawka w łatwy sposób może kontrolować przebieg samego leczenia. Po sześciu lub dwunastu miesiącach choroba całkowicie ustępuje. Leki przeciwdepresyjne nie są „doraźnie”, a więc po zażyciu jednej tabletki, nie nastąpi całkowita poprawa. Pierwszych efektów można spodziewać się dopiero po 2 tygodniach przyjmowania pełnej dawki terapeutycznej. W tym czasie psychiatra ocenia prawidłowy rozwój działania leku. Środki bezwzględnie trzeba brać regularnie. Nie zastosowanie się do codziennej dawki spowoduje przerwanie terapii i nawrót choroby. Poza tym po nagłym odstawieniu leku pojawiają się nieprzyjemne objawy odstawienne. Niektóre ze środków, upośledzają zdolność do prowadzenia samochodu. Dlatego zawsze warto zapytać lekarza, czy podawany lek takich skutków nie powoduje. Środek przeciwdepresyjny może wchodzić niekorzystnie w interakcje z innymi medykamentami i suplementami diety. Dotyczy to również spożywania alkoholu, który znacznie wzmacnia działanie leku. Warto więc poinformować o tych sprawach swojego lekarza psychiatrę. Również niektóre choroby (głównie somatyczne) źle wpływają na farmakoterapię. W przypadku choroby dwubiegunowej czasami lek przeciwdepresyjny okazuje się zbyt silny. Mogą się wtedy pojawić objawy dużych pokładów euforii, a nawet manii i hipomanii. W skrajnych przypadkach, bo 2-3 tygodniach przyjmowania leku, jest szansa pojawienia się zachowań agresywnych lub skłonności samobójczych. Według badań najczęściej takim skutkom ulegają nastolatki. To wypadki, które muszą być ściśle kontrolowane przez lekarza.

Każdy przypadek jest inny. Czasami lekarz oprócz środków antydepresyjnych, przepisuje inne. Są to zazwyczaj farmaceutyki uspokajające i nasenne. Początkowo, chory otrzymuje tabletki 50mg. Potem dawka wrasta do 100mg. Najczęściej zaleca się branie jednej tabletki dziennie rano nie na czczo. Środki antydepresyjne mają swoje skutki uboczne. Głównie pojawiają się przy pierwszych dniach zażywania. Najczęstszymi są: (nudności, wzrost/spadek wagi i apetytu, zawroty głowy, biegunki, osłabienie). W przypadku zmian wagi należy ją stale kontrolować i powiadomić o zmianach lekarza. Branie niektórych farmaceutyków może doprowadzić do spadku popędu seksualnego (wydłużenie się czasu orgazmu, spadek libido, zaburzenie erekcji u mężczyzn). Nie można mówić o bezpieczeństwie terapii kobiet w ciąży. Jest szansa, że lek może zagrozić zdrowiu płodu. Kobieta powinna razem z lekiem korzystać ze sprawdzonych metod antykoncepcji. Najlepiej, gdyby przed zajściem w ciąże, odstawiła lek przeciwdepresyjny. Wszelkie działania w tym przypadku, muszą być ustalane razem z psychiatrą.