Żyjemy w czasach, w którym każdy z nas musi się wykazywać dużą odpornością na stres i wytrzymałością psychiczną. Jednak wielu z nas nie radzi sobie. Ważne jest wówczas, aby uświadomić sobie, że nasz brak chęci otrzymania pomocy z zewnątrz, nawet ze strony przyjaciół i rodziny, może być objawem depresji, w której izolujemy się, ponieważ czujemy się ciężarem lub czujemy się słabi z powodu depresji.
Niektórzy ludzie mogą uważać za pomoc zewnętrzną stosowanie leków psychotropowych w celu wyeliminowania depresji, inni mogą szukać terapii, a jeszcze inni postarają się zwalczyć ją w pojedynkę. Psychika każdego z nas działa inaczej, dlatego część dla części osób tylko medycyna będzie synonimem ratunku. Jednak większość ludzi nie chce spotkać się z terapeutą, ponieważ czują się napiętnowani przez chorobę, lub nie chcą być postrzegani jako chorzy psychicznie. Jeśli problem ten dotyczy także i Ciebie, możesz spróbować autoterapii przez pisanie. Znajdź notatnik, w którym chcesz pisać. Może on stać się użytecznym narzędziem do analizowania Twoich myśli – bez pomocy z zewnątrz. Prowadzenie takiego pamiętnika może pomóc w identyfikacji i późniejszej zmianie Twojego sposobu myślenia i zachowania. Ta praktyka pomaga również zmniejszyć stres, który może być efektem ubocznym depresji.
Monitoruj w tym dzienniku swoje emocje. Nasze myśli mają ogromny wpływ na to, jak się czujemy i jak interpretujemy i postrzegamy nasze środowisko, naszą przyszłość i siebie samych. Ludzie, którzy cierpią z powodu depresji, często myślą, że są bezwartościowi, nieznośni lub nie zasługują na nic dobrego, a także często uważają, że ich otoczenie jest przytłaczające, problemy są nie do pokonania i że ich przyszłość jest beznadziejna. Widzą wszystko w ciemnych barwach. Równocześnie czują się bezsilni, brak im sił aby zmienić sposób, w jaki się czują.
Doskonałym sposobem na rozpoczęcie trudnego procesu zmian jest monitorowanie emocji i automatyczne zapisywanie myśli, przechowywanie ich w dzienniku lub pamiętniku. Zacznij od zauważania wahań swojego nastroju, a następnie zacznij analizować, jakie były Twoje przemyślenia tuż przed tym, jak Twój nastrój się zmienił, na przykład: jeśli otrzymałeś słabą opinię w pracy, na temat Twojej prezentacji, napisz, o swoich odczuciach, co do tego. Czy poczułeś się zawstydzony, potępiony? Napisz o tym szczerze. Zapisuj swoje myśli automatycznie. Zapisuj nawet te rzeczy, które bardzo spontanicznie wpadają do Twojej głowy. Dotyczą one trzech rodzajów myśli: myśli o sobie, o świecie i przyszłości. Po zidentyfikowaniu emocji związanych z wydarzeniem, w którym zmienił się Twój nastrój, możesz zacząć analizować automatyczne myśli, które odpowiadają konkretnemu wydarzeniu. Następnie możesz ocenić te myśli, aby ustalić, w jaki sposób są one dysfunkcyjne, rzucić im wyzwanie, szukając argumentów, które przeczą tym myślom. W swoim dzienniku stwórz także wykres, w którym możesz rejestrować pewne sytuacje, odpowiadające im emocje i myśli, które miałeś tuż przed ich zajściem.