7 mar Brak komentarzy admin Charge , , ,

Trądzik to jedna najpopularniejszych chorób skórnych, która w mniejszym lub większym stopniu spotyka mnie więcej 80% nastolatków. Problem taki mimo wszystko nie dotyczy jedynie osób w młodym wieku, czasami wszakże może dotknąć także i osoby dojrzałe, wliczając panie przyjmujące środki antykoncepcyjne, i te będące w ciąży.

Fakty w kwestii powstawania trądziku
Przemyślmy w takim razie jak właściwie dochodzi do zapoczątkowania tej choroby i czym właściwie jest.
Przede wszystkim zwrócić powinniśmy uwagę, iż mimo ogólnie panującemu przekonaniu, trądzik nie jest wywoływany nieprawidłową dietą, nieutrzymaną higieną osobistą, czy może wzmożoną aktywnością seksualną.

Miejsca najczęstszego występowania trądziku
Wszystko zaczyna się od mieszków włosowych, czyli od porów. To właśnie tutaj pojawia się trądzik – do porów wydzielany jest łój z gruczołów łojowych.
Z uwagi na to, iż najwięcej mieszków włosowych pojawia się na twarzy i na plecach, barkach i klatce piersiowej, to właśnie tutaj najczęściej mamy do czynienia z pojawianiem się trądziku.
Powstaniu trądziku towarzyszy nieprawidłowa produkcja łoju przez skórę. O ile zdrowa skóra wydziela niewielkie jego ilości, to przy skórze chorej, produkcja ta występuje w nadmiarze. Łój produkowany przez skórę zdrową wychodzi na powierzchnię skóry poprzez ujścia mieszków włosowych, czyli przez pory, zaś w przypadku nadprodukcji łoju ujścia przytykają się, a łój nie mogąc znaleźć ujścia kumuluje się pod powierzchnią skóry. Jest to przyczyną, że łój gromadzący się w tym miejscu staje się świetną pożywką dla bakterii, które powielają się i powodują przy tym podrażnienie oraz zaostrzenie stanu zapalnego skóry.
Jak widać do powstania trądziku są więc potrzebne dwa czynniki: pierwszy z czynników to zbyt wysoka produkcja łoju oraz drugi, czyli funkcjonowanie bakterii. Wszystko to sprawia, że trądzikiem nie da się zarazić nim przez spotkanie z chorym, a przy tym antybiotykoterapia to jeden z całkowicie bazowych środków wspierających leczenie trądziku.

Rozwój choroby
Po zaczopowaniu się porów, łój skumulowany wcześniej w mieszkach włosowych pod powierzchnią skóry nie jest wciąż zauważalną zmianą na skórze. Z czasem jednak łój zaczyna przybierać formę zaskórnika, czyli to popularne wągry. Są zmianami skórnymi, które nie są bolesne, za to są w 100% zauważalne w formie ciemnych lub jasnych punkcików na twarzy, plecach, ramionach, czy w innych miejscach pojawienia się zapalenia.
W konsekwencji ściany zaskórników pękają, co powoduje przeniesienie ich zawartości wgłąb skóry. Właśnie wtedy rozpoczynają rozwijać się stany zapalne skóry, i powstają zaczerwienienia, czyli trądzik.
Stąd kluczowe jest używanie m. in. możliwych do dostania na naszym rynku kosmetyków antybakteryjnych.