14 sty Brak komentarzy admin Charge

Przeszywający ból stawów może pojawić się nagle, utrudniając funkcjonowanie i wprowadzając w dyskomfort. Nikt nie lubi nieprzyjemnego odczucia wypełniającego kolana, które pojawia się podczas codziennych czynności. Natychmiastowym i bezinwazyjnym rozwiązaniem na złagodzenie dyskomfortu są maści na stawy z dodatkiem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Osoby preferujące tylko naturalne rozwiązania nie muszą się martwić – nie każdy specyfik na dolegliwości związane ze stawami jest z dodatkiem substancji przeciwbólowych.

Rozróżnia się dwa typy maści, które dają ukojenie podczas niespodziewanych epizodów bólu – chłodzące i rozgrzewające. Rozgrzewająca kapsaicyna rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza ból, a chłodzący mentol i kamfora działają jak delikatne znieczulenie, dlatego z pewnością uśmierzą dyskomfort. Maści znajdą zastosowanie również wtedy, gdy odczuwany ból spowodowany jest urazem. Sportowcy często stosują tego typu środki na dolegliwości spowodowane intensywnym treningiem. To, jaka maść powinna zostać zastosowana, zależy od rodzaju kontuzji i odczuwanego bólu.

Warto również zaznaczyć, że każdy ból stawów trwający zbyt długo lub często powracający powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Częste stosowanie maści na własną rękę może mieć negatywny wpływ na zdrowie i pogarszać stan skóry w miejscu obrzęku. Jednak jeśli jest to rzadko pojawiający się ból, to którą maść na stawy najlepiej wybrać?

Rozgrzewająca maść na stawy

Rozgrzewająca maść na stawy działa miejscowo, rozszerzając naczynia krwionośne. Na lepsze ukrwienie miejsca wpływają zawarte w preparatach dobrze znane substancje. Najczęściej stosowane są: kapsaicyna, kamfora i olejek eukaliptusowy. Rzadziej do maści rozgrzewających używa się mentolu – jest on natomiast podstawowym składnikiem maści chłodzących. Do maści, które nie mają w pełni naturalnego składu, dodaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak na przykład ibuprofen.

Maści rozgrzewające idealnie sprawdzą się podczas uśmierzania bólu spowodowanego przeciążeniem stawów, które charakteryzuje się silnym bólem w jednym miejscu. Maść da też ukojenie podczas zapalenia cechującego się sztywnością stawów i ich obrzękiem. Mimo skutecznego działania maści nie powinno się ich nadużywać. Zbyt częste stosowanie dużej ilości preparatów rozgrzewających może powodować dokuczliwe oparzenia.

Chłodząca maść na stawy

Maści chłodzące przynoszą szybkie ukojenie, a dzięki dodatkowi mentolu nie trzeba martwić się ich nieprzyjemnym zapachem. Stosuje się je podczas urazów, kiedy silnie piekący ból powoduje ogromny dyskomfort. Maść chłodząca ma delikatne działanie znieczulające, której składniki uśmierzają wyjątkowo nieprzyjemne piekące uczucie po urazie. Często używa się mentolu, który jest silnie chłodzącym składnikiem.

Maści chłodzące w składzie często posiadają także kamforę, jednak by cieszyć się ich pożądanym działaniem, preparat nie może być przygotowany na bazie spirytusu. Dzięki w pełni naturalnemu pochodzeniu najlepiej wchłania się drugi składnik. Tak jak w przypadku maści rozgrzewających, często stosuje się dodatek niesteroidowych leków przeciwzapalnych – takich jak salicylany. Maści chłodzących z dodatkiem salicylanów nie można stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.