Trądzik jest uciążliwym problemem, z którym zmagają się nie tylko nastolatki. Wbrew pozorom, bardzo często i z wielu przyczyn dotyczy od również dorosłych. Jest źródłem niskiej samooceny, złego samopoczucia, a nawet ma negatywny wpływ na zdrowie. Naturalnym marzeniem staje się wówczas gładka, pozbawiona niedoskonałości cera, więc decydują się one podjąć odpowiednie działanie. Warto zacząć od wykonania szeregu koniecznych badań, a także wizyty u wyspecjalizowanego lekarza i sprawdzenia stanu organizmu. Nierzadko okazuje się, że tabletki na trądzik są skuteczniejsze, niż wszystkie stosowane bezpośrednio na skórę specyfiki, które działają tylko od zewnątrz.

Pierwsza pomoc – dermatolog

Kosmetyczka niewiele może zdziałać mając do czynienia z trądzikiem. Oczywiście, pewne jego objawy można łagodzić lub sprawić, żeby nie zostały po nich nieestetyczne blizny poprzez różne zabiegi, zwykle jednak konieczne jest raczej zastosowanie odpowiednich tabletek na trądzik. Dermatolog powinien zlecić wykonanie kilku szczegółowych badań, ponieważ często przyczyny trądziku tkwią na przykład w nieprawidłowych poziomach hormonów płciowych. Wyrównanie tego poziomu nie jest skomplikowane, ale dopóki się tego nie zrobi, żadna zewnętrzna kuracja ani wspomaganie organizmu suplementami nie pomoże pozbyć się tego specyficznego problemu.

Jeśli zachodzą podejrzenia, że chodzi właśnie o hormony, pomóc może także endokrynolog, potrafiący analizować wyniki pomiaru ich poziomów (robi się to, badając laboratoryjnie próbkę krwi). Lekarz tej specjalizacji zaproponuje także leki służące doprowadzeniu ilości hormonów do prawidłowych wartości.

Suplementacja

Trądzik może być także sygnałem, że organizmowi brakuje jakichś ważnych substancji. Specjalne tabletki na trądzik pomagają uzupełnić te niedobory, a ich skład jest uzależniony jest od kondycji zdrowotnej cery. Najczęściej są źródłem takich substancji, jak witamina E, A oraz cynk – to właśnie one służą naprawie uszkodzonej skóry oraz zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych, łagodzą i leczą też te istniejące zapobiegając powstawaniu nieestetycznych blizn. Zwykle specjalne tabletki na trądzik mają też w składzie zioła – na przykład od lat znane ze swoich właściwości oczyszczających i wzmacniających, bogate w mikroelementy pokrzywę i bratka trójbarwnego.