Trądzik u osób młodych wywołują zmiany w układzie hormonalnym okresu dojrzewania. Niemal każdy człowiek w młodości zmagał się z tą przypadłością i w występowaniu trądziku młodzieńczego, ciężko jest dopatrywać się jakichś innych przyczyn niż hormony. Niemniej jednak pomimo typowości tego zjawiska, ciężko zaakceptować wyskakujące na cerze pryszcze. Z tego względu też i dążenie do usunięcia wysypki trądzikowej.

Co ciekawe, pomimo iż do dyspozycji jest mnóstwo tabletek przeciw trądzikowi i preparatów przeciwtrądzikowych, to walka jest skomplikowana. Wciąż jeszcze nie wyprodukowano stuprocentowo skutecznego antidotum na wypryski – pigułki na trądzik i pozostałe środki niestety nie są skuteczne u każdego.

Pigułki na trądzik, czyli ogólne leczenie trądziku

Na trądzik da się działać dwutorowo. I choć pierwszą kategorią specyfików, po jaką sięga znaczna większość młodych osób, są różnego rodzaju płyny i kremy, to tabletki na trądzik powinny stanowić podstawę leczenia. Mowa tutaj zarówno o tabletkach dostępnych z zaleceń lekarza, jak i tych, które można zakupić bez recepty.

Te pierwsze z nich są z reguły profesjonalnymi medykamentami o silnym wpływie na organizm. Te drugie – nie mają licznych skutków ubocznych właściwych medykamentom, a mogą zadziałać równie intensywnie, tyle tylko, że efekty ich wpływu na organizm człowieka są niestety przesunięte w czasie i występują dopiero po kuracji, która trwa dłuższą ilość czasu.

Maści na trądzik, czyli leczenie miejscowe

Aplikowanie medykamentów o działaniu miejscowym, czyli takich które są przeznaczone do pielęgnacji lub leczenia cery, również jest jak najbardziej zasadne. Takie środki zwykle posiadają mocne działanie oczyszczające i zabijające bakterie i są w stanie znacząco zredukować objawy dolegliwości trądzikowych. Trzeba jednak pamiętać, że trądzik wywoływany jest przez zaburzenia hormonalne, a to tabletki przeciw trądzikowi są w stanie unormować szalejące hormony w organizmie młodego człowieka, który dojrzewa.